Miért NE nyisson be olyan zárt helyiségbe, melyből füst áramlik ki?
Kedves Követőink!
Előrebocsátjuk: nem áll szándékunkban itt az oldalunkon tűzoltóképzést tartani! Azonban az az információ, melyet most megosztunk Önökkel, ugyanolyan fontos lehet – és sose kelljen a gyakorlatban használni, megélni! – mint amikor a szénmonoxid-érzékelőkre, kéménytisztításra stb., hívjuk fel a figyelmüket.
Jelesül:
MIÉRT NE NYISSANAK BE OLYAN ZÁRT HELYISÉGBE, MELYBŐL FÜST ÁRAMLIK KI?


Erről szeretnénk most egy rövid ismertetőt megosztani Önökkel!

(
Pre-Backdraft:) Egy ilyen helyzetben a helyiség oxigén tartalma kimerült, a lángok „elhalnak”, azonban az éghető anyagok még izzanak, parázslanak, hőt termelnek. Ez a hő a lánggal égés által korábban termelt hővel együtt, jóval a gyulladási hőmérséklet felett melegíti a helyiségben levő éghető anyagokat és a hőmérsékletet. Mivel ez a folyamat zárt helyiségben történik, a hő nem tud távozni, ám ugyanezen hő továbbra is növekszik. Úgynevezett „tökéletlen égés” van folyamatban, szén és korom távozik füst formájában, mert a helyiség nem képes bent tartani a folyamatosan keletkező füstöt. Ez a füst nagyon sötétbarna vagy fekete – attól függően, hogy mennyi oxigént képes „felvenni, magába szívni”. Minél sötétebb a füst, annál tökéletlenebb az égés. Ilyen esetekben a kiáramló füst hője is nagyon magas, képes további anyagokat meggyújtani ott, ahol a helyiségből „kilép”, pl. széldeszka, tetőszerkezet.
Ezek után, ha ekkor benyitunk a helyiségbe, vagy betörjük az ablakot, és a túlhevült éghető anyagok megkapják az addig hiányzó oxigént, akkor képesek robbanásveszélyes módon lángra lobbanni. 






